PACU JAWI

Pacu Jawi, to nie są tylko zawody, to kwintesencja kultury Minangkabau, grupy etnicznej zamieszkujących Sumatrę Zachodnią. Ludzie Minang czują się związani poprzez tradycję z krowami, a zwłaszcza bawołami. To bawół i jego zwycięstwo nad Jawajczykami dało początek ich historii, a kształt jego rogów znaleźć można w tradycyjnych dachach domów i strojach kobiet.

Pacu Jawi to wyścigi byków. Biegną parami, ciągnąc za sobą jeźdźca, którego zadaniem jest utrzymać równowagę stojąc tylko na bambusowych ramach, wspartych na grzbietach zwierząt i trzymając się jedynie ich ogonów. Pędzą poprzez pole ryżowe zalane wodą. Dystans to zazwyczaj kilkaset metrów, ale to jak szybko, czy w linii prostej i czy z jeźdźcem dotrą do mety zadecyduje o wyniku. Zwycięzcą jest nie człowiek, a byk. Po wygranej jego cena wzrasta nawet kilkukrotnie, a właściciel zyskuje poważanie i szacunek wśród lokalnej ludności.

Zawody Pacu Jawi odbywają się tylko na Sumatrze i tylko w jej zachodniej części, w mieście Batusangkar. Nigdzie indziej. Batusangkar to miasto królewskie, gdzie znajdował się pałac (jego replika jest jednym z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu) i były to zapewne zawody królewskie.

*artukuł można przeczytać również na portalu 4 PERON, pełny tekst na BLOGU

©HankaKu

%d bloggers like this: