HAMEROWIE

Hammerowie zamieszkują obszary Doliny Rzeki Omo w południowej Etiopi. Życie tego pasterskiego ludu toczy się wokół krów, będących źródłem utrzymania. Hammerowie to społeczeństwo poligamiczne. Wielożeństwo jest częścią ich kultury. Ilość żon ogranicza tylko bogactwo mężczyzny. Członkowie plemienia wyróżniają się urodą. Są z reguły wysocy i smagli. Kobiety noszą kuse spódniczki ze skóry i biżuterię, z której najważniejsze są naszyjniki  –  pierścienie. Zaręczonym pannom zakłada się dwie metalowe obręcze na szyję, po zamążpójściu dokładana jest kolejna, małżeńska. Pierwsza żona dostaje obręcz z charakterystycznym bolcem, świadczącym o jej wysokim statusie w rodzinie. Kolejne żony dostają mniejsze naszyjniki, ostatnie często zrobione ze skóry. Obręcze nosi się dożywotnio.

Mężczyzna po osiągnięciu pełnoletności aby zostać pełnoprawnym członkiem społeczności musi przejść rytuał inicjacji. Musi dowieść swojej odwagi zabijając choć jedno dzikie zwierze, co jest pierwszym stopniem testu.  Kolejnym i najważniejszym etapem jest skok przez byki.

Na kilka tygodni przed uroczystością młodzieniec opuszcza wioskę, żyje w samotności polując i oczyszczając ciało i umysł. W tym czasie rodzina musi przygotować całą ceremonię: przyjęcie dla wszystkich sąsiadów i członków społeczności oraz krowy. W wyznaczonym dniu od rana, kobiety dbają o przebieg ceremonii, tańczą i grają. Aby dodać odwagi i zdjąć ból ze śmiałka, a w przyszłości zapewnić sobie jego opiekę, krewne poddają się rytualnemu biczowaniu. Same nastawiają się do razów giętkimi witkami, zachęcając mężczyzn do zadawania im ran. Potem z dumą będą nosić blizny, świadczące o ich oddaniu. Tuż przed skokiem, młodzieńcowi odczytuje się przyszłość i odprawia rytuały mające zapewnić mu pomyślność Bogów. Następnie musi wykonać serię skoków/ przebiec po grzbietach co najmniej 6 krów. Jeżeli tego dokona podnosi status rodziny i może zacząć życie na własny rachunek. Od tej pory także będzie nosił misterną fryzurę z zaplecionych włosów pokrytych kolorową glinką.

©HankaKu

%d bloggers like this: